stálé expozice | přidáno pořadatelem akcí
Národní památkový ústavProhlídková trasa A (základní okruh) prochází prvním patrem renesanční budovy Adamova stavení. Přibližuje reprezentivní životní styl vysokých zemských úředníků pánů z Hradce, ale i dobu, ve které z velkolepě vystavěné rezidence spravovali své rozlehlé panství Slavatové a Černínové. Prohlídka je zakončena v hudebním pavilonu Rondelu.
Okruh vede reprezentačními prostorami prvního patra renesančního křídla, postaveného Adamem II. z Hradce v druhé polovině 16. století. Renesanční, tzv. Zelené pokoje s nástěnnými malbami z 80. let 16. století a malovanými kazetovými stropy jsou vybaveny dobovým zařízením a portréty mocných majitelů zdejší usedlosti pánů z Hradce a rovněž portréty příslušníků rodiny Slavatů. Stěny Rožmberské chodby a dalších pokojů zdobí krom fiktivního portrétu Bílé paní další obrazy, z nichž mnohé pochází ze slavné černínské sbírky uměleckých předmětů. Významné místo mezi nimi zaujímá plátno českého barokního malíře Petra Brandla, „Josef Egyptský se dává poznat svým bratřím“.
Druhá polovina okruhu vede prostorami zařízenými v barokním, rokokovém i klasicistním stylu a blíže připomíná životní styl, zájmy i záliby příslušníků rodu Černínů. Zvláště hezký výhled na celé třetí nádvoří se naskýtá při průchodu přes Velké arkády. Prohlídka je zakončena v hudebním pavilonu Rondelu, unikátní stavbě s bohatou a tajemnou vnitřní výzdobou, který je právem považován za perlu manýrismu střední a severní Evropy. Rondel, ač jediný svého druhu patří rovněž k nevelkému počtu dnes již jen částečně dochovaných staveb, užívaných k reprezentaci moci a kulturní vyspělosti šlechtického dvora, jejichž konstrukce umožňovala prezentovat tzv. Skrytou hudbu.
V měsících březen, duben, květen, červen a září dodržujeme polední přestávku od 12 do 13 hodin.
V měsících duben a říjen je pro návštěvníky připraven Výběrový okruh.