sobota 2. 12. 2023 (od 12:00) tuto akci již nestihnete
Přednáškové odpoledne na téma „Elity protohistorických komunit a archeologické prameny jejich poznání“.
Společenská hierarchie protohistorických komunit je dlouhodobě předmětem zájmu archeologie a příbuzných oborů. Pro jednotlivé časové úseky a regiony ve středním Podunají bádání disponuje velmi různorodou, neustále se obohacující, nicméně často obtížně dekódovatelnou pramennou základnou. Přednáškové odpoledne přináší aktuální přehled o stavu poznání společenské hierarchie různých etnických či kulturních okruhů od počátku doby římské až po závěr stěhování národů, s důrazem zejména na její nejvyšší stupně, tzv. elity. Jednotlivé přednášky představí aktuální výzkumy či zcela nové výsledky jejich zpracování. Posluchačům nabídnou pestrou škálu archeologických výpovědí o proměnách střední Evropy během prvních sedmi staletí naší éry, a také poukáží na různé, často velmi výrazné a někdy též značně omezené možnosti archeologie při její snaze o rekonstrukci proměnlivé podoby etnické a kulturní mapy našeho regionu.
Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. pořádá v rámci programu Strategie AV21 – Anatomie evropské společnosti (výzkumné téma Evropa, kořeny integrace, utváření lokálních, národních a evropských identit) pro studenty, odbornou i poučenou laickou veřejnost přednáškové odpoledne na téma Elity protohistorických komunit a archeologické prameny jejich poznání.
2. prosince 2023 od 12:00 hod. v Návštěvnickém centru Mušov – Brána do Římské říše.
Z důvodu omezené kapacity sálu je nutné se registrovat nejpozději do 25. listopadu 2023 na adrese
szabova@arub.cz. Účast je zdarma.
Z jednotlivých přednášek bude pořízen a veřejnosti zpřístupněn audiovizuální záznam.
Archeologie Langobardů na jižní Moravě, představující tematickou součást programu, byla v roce 2023 významně podpořena společností MND, a. s. poskytnutím grantového projektu „Podpora badatelského terénního archeologického výzkumu pohřebiště Langobardů Mušov- Roviny“.
Přednáškové odpoledne se uskuteční v rámci projektu Tváří v tvář starověkým Germánům střední Evropy programu Strategie AV21 – Anatomie evropské společnosti.
PROGRAM:
12:00
Otevření Návštěvnického centra
12:55
Úvodní slovo
13:00
Prof. PhDr. Eduard Droberjar, PhD. (Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave, Archeologický ústav SAV, Nitra)
Marobud a germánské elity 1. století ve střední Evropě
13:40
Mgr. Balázs Komoróczy, Ph. D., Mgr. Marek Vlach, Ph. D. (Archeologický ústav AV ČR, Brno)
Mušovsko, scéna interakce markomanských elit a Římanů v 2. pol. 2. stol.
14:20
Mgr. Marek Vlach, Ph. D., Mgr. Balázs Komoróczy, Ph. D. (Archeologický ústav AV ČR, Brno)
Proměny celkového obrazu markomanské sídelní zóny jako odraz proměn společenských struktur v době římské?
15:00
Přestávka na občerstvení
15:30
Prof. PhDr. Vladimír Varsik, CSc. (Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave, Archeologický ústav SAV, Nitra)
Cífer- Pác, sídlo germánské elity v zemi Kvádů
16:10
Doc. PhDr. Jaroslav Jiřík, Ph. D. (Prácheňské muzeum v Písku)
Královské insignie doby stěhování národů z Rakovnicka
16:50
Mgr. Zuzana Loskotová, Ph. D. (Archeologický ústav AV ČR, Brno)
Langobardi a jejich elity na Moravě. Nové terénní výzkumy na Mušově
17:30
Mgr. Eva Vaníčková (Moravské zemské muzeum, Laboratoř antropologické rekonstrukce), MgA. Ondřej Bílek, Mgr. Zuzana Loskotová, Ph. D. (Archeologický ústav AV ČR, Brno)
Antropologická rekonstrukce ženy pohřbené v Pohořelicích – Nové Vsi. Příspěvek k poznání fenoménu záměrného deformování lebek v době stěhování národů