sobota 22. 6. 2024 – neděle 23. 6. 2024 tuto akci již nestihnete
Spuštěn také online předprodej na:
https://websale-npu.colosseum.eu/kozel/standard/Hall/Index/1756140/pvCEsX4oyBse4AUGx2R1fQ_rov__rov__xcodex_AGA1gFbU4wjdOGnf2-aB2CKTvlW-SEAeG7nn0A__?
Národní památkový ústav a Bezejmenná čajovna srdečně zvou na víkend čajové a japonské kultury na zámku Kozel se zastřešujícím názvem HARMONIE NEBE A ZEMĚ, který se bude konat ve dnech 22. a 23. 6. 2024 pod záštitou ministra kultury ČR Martina Baxy.
V letošním roce uplyne 20 let, co se na zámku Kozel konal I. ročník Festivalu čajové kultury. Tehdy ho zaštítil primátor města Plzně Jiří Šneberger a velvyslanec Japonska v ČR Koichi Takahashi. Festival se zaměřoval převážně na představení tradičních japonských estetických disciplín a umění
- výtvarného umění, kaligrafie, hudby, divadla, ale i na umění tvarování bonsají a čajového obřadu. Tento nesmělý počin se postupně rozrostl na pořádání Japonských dní ve spolupráci s městem Plzní a partnerským městem Takasaki; později přibyly četné projekty v koprodukci s Česko- japonskou společností, například festival soudobého japonského filmu Eigasai, mnoho uměleckých výstav a především rozsáhlý mezinárodní projekt Japan fest 2015 v rámci EHMK. Rozsáhlá zmínka o těchto aktivitách se objevila i v reprezentativní publikaci Okno do staletí česko- japonských vztahů a zámek Kozel, Bezejmenná čajovna a obec Šťáhlavice se tak vřadily do širokých kulturních mezinárodních souvislostí.
PROGRAM:
František Svátek
VÝSTAVA VODNÍCH A VĚTRNÝCH KINETICKÝCH OBJEKTŮ
nádvoří zámku
výstava potrvá do 23. 8. 2024 / út – ne 10:00 – 17:00
Po absolvování průmyslové školy jaderné techniky v Praze vystudoval František Svátek SUPŠ sochařsko- kamenickou v Hořicích a následně Akademii výtvarných umění v Praze (1968-1973), obor sochařstv - restaurátorství. V roce 1974 emigroval do Itálie, exil však získává až v následujícím roce v Německu. Po několika letech se jako stipendista Instituto Centrale del Restauro vrací do Říma a podílí se na restaurování tamních fresek a mozaik. V letech 1981 a 1982 vyučoval sochařské techniky na Universitě v Kasselu a věnuje se restaurování kamenných plastik. O dva roky později se přestěhoval do Itálie, kde pedagogicky působí v Centro Europeo per la Conservazione del Patrimonio Architettonico v Benátkách. Jeden z jeho kinetických objektů zdobil celou dekádu její vestibul. Od roku 1999 trvale žije v České republice poblíž Soběslavi.
„Tvorba Františka Svátka je vědomě či nevědomě dokonalou materializací zenového a taoistického myšlení. Zvonkohry rozhoupávané větrem, otáčivé lampy nebo rozličné zahradní vodní mobily a další kinetické trojrozměrné objekty mají svůj počátek na Dálném východě, především v Japonsku a Číně. Kinetické objekty Františka Svátka jsou vyjádřením harmonie mezi kulturou a naturou, lidským a božským, nebem a zemí. Je lhostejné, zda je jako médium použita voda či vzduch. Vyprázdnění naplňuje, ohnutí napřimuje. Těžké je základem lehkého, měkké vítězí nad tvrdým a nekonečná proměnlivost situací a věcí zaručuje rovnováhu našeho světa i našich životů. Harmonie a uměřenost je od nepaměti také jedním z atributů krásy. Není náhodou, že jeho první realizace ve veřejném prostoru byla právě v Japonsku pro administrativní budovu Shobido Tokio Press“.
kurátor Ivo Hucl
Mari (Kóhó) Kučera Shinada
KALIGRAFIE – ÚLOMKY TICHA
galerie jízdárna 1. p.
22.6. - 29. 9. 2024 / út – ne 10:00 – 17:00
Mari (Kóhó) Kučera Shinada vyrůstala v klidném prostředí prefektury Shizuoka, obklopena rýžovými a čajovými plantážemi. Každý den si při cestě do školy krátila čas hledáním vrcholu zasněžené hory Fuji. Od útlého věku se věnovala hře na klavír a housle a souběžně též japonské kaligrafii shodó. Po studiích klasické hudby na vysoké škole Tokyo College of Music strávila rok na stáži na Pražské konzervatoři; tento pobyt zcela změnil její život v profesní i osobní rovině. V Čechách již žije více než 20 let a své umělecké vzdělání využívá při vedení četných kurzů a workshopů, například v Česko- japonské společnosti v Praze. Její kaligrafická tvorba vychází z učení jedné z nejtradičnějších škol japonské kaligrafie - Kenshin Shodókai. O svém přístupu ke své kaligrafické práci říká: „Cítím, že se ve mně slévají všechny japonské prameny a potoky – víra šintoismu a s ním spjatá úcta k přírodě, moudrost buddhismu i hluboce zakořeněné melancholické vědomí pomíjivosti krásy (mono no aware); to jsou hlavní prostředky vyjádření mých emocí skrze umění. “ Výstava s poetickým názvem Úlomky ticha je tvůrčím dialogem s texty básníka Iva Hucla. Překlady do japonštiny jeho lyrických básní, které jsou především reflexí krajiny v okolí zámku Kozel, se staly základem této výstavy. Výstava je prodejní.
Součástí výstavy jsou též exponáty zapůjčené Společností pro studium japonského meče – Nihontō kenkyūkai, která je odbornou sekcí Česko- japonské společnosti; samurajská zbroj Yoroi zapůjčená kanceláří primátora města Plzně a čajové náčiní předsedy Nihonto Kenkyukai a milovníka japonského čaje Ing. Tomáše Suka.
Václav Novák BONSAJE
nádvoří zámku
22. a 23. 6. 2024 / 10:00 – 17:00
Václav Novák vystudoval strojní průmyslovou školu obor lodní doprava. Zájem o bonsaje u něj vzbudila přednáška mistrů Hidea Kata a Hatsuji Kata, kteří v roce 1982 navštívili Prahu na pozvání Věny a Zdeňka Hrdličkových, velkých propagátorů umění japonských a čínských zahrad. Bonsajím se zpočátku věnuje pouze ve svém volném čase, až později se tato disciplína stává jeho povoláním a cestou. Po sametové revoluci spoluzakládá Bonsai klub Libochovice a v roce 1997 vzniká z jeho iniciativy Česká bonsajová asociace. Na ustavujícím sjezdu je následně zvolen jejím prezidentem. Jeho bonsaje reprezentují ČBA na významných výstavách v Evropě i Asii a jejich fotografie jsou publikovány v mnoha časopisech a sbornících světové bonsajistiky. Jeho nejoblíbenějším stromem je borovice. Na této výstavě můžete spatřit nejlepší bonsaje z jeho více než čtyřicetileté tvůrčí práce, která vychází ze stejných principů jako krajinomalba, kaligrafie či poezie.
Studio Wowood DESIGNOVÉ OBJEKTY
zámecká jízdárna
22. a 23. 6. 2024 / 10:00 – 17:00
Hlavní myšlenka studia Wowood Roberta Grosse, poskytnout druhý život výjimečným obřím stromům, které musely být poraženy nebo padly za oběť přírodním živlům, vznikla před pěti lety v nedaleké obci Žákava. Dřevo těchto stromů citlivě zpracovávají, aby co nejvíce zachovali jejich originalitu a charakter. Vznikají tak působivé interiérové solitéry, jídelní či konferenční stoly, skříně
a komody, schodiště, obklady stěn a stropů. Společným znakem všech výrobků je velký podíl ruční práce, která dokáže vždy propojit fantazii zákazníka a poctivé řemeslo.
STAVBY S ORIENTÁLNÍ TEMATIKOU V HISTORICKÝCH ZAHRADÁCH ČR
zámecký park
22.6. - 29. 9. 2024 / 10:00 – 17:00
Výstava vznikla v rámci projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenecké šlechty
a mapuje počátky inspirací Dálným východem v Evropě a českých zemích, ať už se jedná o orientální motivy v architektuře zahrad nebo zahradních staveb. Výstavu připravila Lenka Křesadlová, Michaela Letá a Jindřich Nusek.
DOPROVODNÝ PROGRAM
Haikukai s koncertem japonské duchovní hudby na flétnu shakuhachi
Jan Slovák a Marek Matvija
neděle 15:00 – 16:00 / kaple
Poetické představení zenové poezie v podání herce divadla Sklep Jana Slováka a hráče na tradiční sólovou flétnu shakuhachi, kterou studuje u mistra Kifu Mitsuhashiho.
Workshop kaligrafie
sobota 14:00 – 16:00 / jízdárna
Jednu z významných japonských uměleckých disciplin šo- dó/ cestu písma předvede mistryně Mari (Kóhó) Kučerová a japanolog Václav Kučera.
Workshop tvarování bonsají
sobota 11:00 – 13:00 / Lipák
Václav Novák sklízí zasloužené úspěchy s tvarováním bonsají po celém světě od Brazílie až po Čínu
a Japonsko. Své umění zájemcům předvede v rámci dvouhodinové dopolední performance.
Workshop umění luku
neděle 11:00 – 13:00 / zámecký park
Dlouholetý ředitel Česko- japonské společnosti a japanolog Václav Kučera vás uvede do umění (kjúdó) střelby z japonského luku.
Workshop oblékání japonského kimona
sobota 11:00 – 13:00 / jízdárna
Workshop čajového obřadu
neděle 14:00 – 16:00 / kaple
Petr Yamyang Žemla ze školy Urasenke předvede obřadní podávání japonského šlehaného čaje, které má blízko k divadelnímu představení
DIVADLO KJÓGEN
neděle 17:00 / jízdárna
Unikátní brněnský soubor Divadlo kjógen „překvapí zrak, potěší sluch a rozezní srdce“ dvěma tradičními fraškami kjógen (bláznivá slova) – Kučimane (Papouškování) a Urinusubito (Zloděj melounů). Kjógeny jsou zapsány do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO a jejich tradice sahá až do 14. Století. Představení doprovodí krátkým úvodem o historii žánru kjógen japanolog Ondřej Hýbl a je vhodné pro dospělé i děti.
Změna programu vyhrazena.