sobota 24. 6. 2023 (od 16:00) tuto akci již nestihnete
Přednáškový cyklus IN MEDIAS RES přichází s poslední předprázdninovou přednáškou.
OD DETEKTOROVÉHO NÁLEZU K ARCHEOLOGICKÉMU POZNÁNÍ – PŘÍKLADY SPOLUPRÁCE, JEŽ PŘEPSALY DĚJINY.
Mgr. Jaroslav Bartík, Ph. D.
Detektory kovu se začaly v České republice jako nástroj volnočasové aktivity, ale i jako pomůcka archeologů, častěji uplatňovat od 90. let minulého století. Od té doby prošly výrazným vývojem nejen přístroje samotné, ale vyvíjel se i vztah archeologů k lidem, kteří se tomuto, z pohledu soudobé legislativy „nelegálnímu koníčku“, věnují. Dodnes se vedou diskuze mezi odbornou i laickou veřejností, jak k dané problematice přistupovat a zda má význam, nebo je- li dokonce legální, uchylovat se ke spolupráci. V posledních letech se přesto daří najít společnou cestu a spolupracujících hledačů významně přibývá, což se neodmyslitelně projevilo také v množství získaných nálezů i v následné míře jejich přínosu pro archeologii jako vědní obor. Přednáška je věnována zhodnocení významu spolupráce hledačů s archeology a přináší vybrané příklady detektorových nálezů, které zásadním způsobem přispěly k poznání pravěkých dějin Moravy.
Foto: Rekonstrukce rozmístění šperků a dalších artefaktů nalezených v halštatském depotu z Bánova na postavě ženy - velmožky. Depot i rekonstrukci je možné vidět v nové expozici „Pravěk Uherskohradišťska“ ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.
Vstupné je ve výši běžného vstupného do expozice.
Vstup pro občanské spolupracovníky archeologických institucí je zdarma (nutno doložit platnou průkazkou PAS či obdobným dokumentem).