Kam na betlémy? Do Poličky!

výstavy | dlouhodobé akce | pro děti
sobota 19. 11. 2016 (0:00) – neděle 15. 1. 2017 (0:00)  tuto akci již nestihnete 
Pět, pět a půl ale i sedm metrů rozlehlé betlémy můžete vidět na vánoční výstavě v poličském muzeu. Výstava přibližuje betlémy autorské, které nejsou vyrobené na zakázku. Pokud patříte mezi milovníky svátků přinášející mír, pohodu a klid, potom je vánoční výstava v poličském muzeu přímo pro vás.

Těšit se můžete na betlémy obdivuhodné množstvím postav a rozlehlostí scén pocházejí ze tří století – 19., 20. a 21. století. Ten nejstarší existuje už 130 let, další 100 let, ale některé jeho figurky jsou staré i 150 let. Tyto betlémy naštěstí nepohltil ani požár, ani komunistická ideologie, jak se to stalo mnohým jiným. Někdo se o ně celou tu dobu dobře staral a nevyhodil je ani, když už přestaly být moderní. Zároveň během nepřejícího socialistického období vznikaly četné kresby a grafiky s betlémskou tématikou, které jsou na výstavě také k vidění. Těšit se můžete i na ozdobený vánoční strom, na atmosféru jehličí a dokonce i růží. Vždyť vánoční píseň použita v názvu výstavy přece pokračuje „… z růže kvítek vykvet nám“ A proto „radujme se, veselme se! “

Jeden z vystavených betlémů je Jeřábko- Andrlův. Šestimetrový betlém je sestavený z postav a staveb různého stáří od autorů 4 generací. Svatá rodina je umístěna do polorozbořeného Davidova hradu. Nejstarší figurky v polovině 19. století řezal Jan Jeřábek (1801 – 1879). Jeho postavičky se nalézaly i v betlémě starého poličského kostela, který vyhořel r. 1845. Jeho syn Karel Jeřábek (1824 – 1896) získal z rodinného betléma polovinu a jako dovedný řezbář doplnil většinu figurek a betlémskou stáj. Jeho pokračovatelem se stal zeť František Andrle starší (1854 – 1926) a vnuk František Andrle mladší (1884 – 1942). Ti vyrobili pestré hrady a paláce ze silné lepenky. Fr. Andrle mladší je autorem dvou figurek; několik dalších je kralických. Vystavený betlém zdědil nejmladší syn Václav Andrle (1892 – 1959). Dále se dědil po mužské linii, ale již není domovem v Poličce. „Pamatuji si jako kluk, že betlém byl stavěn na skříních v ložnici a často v naší kuchyni na sektorce. Stavěl se celý a s odlišným pojetím a uspořádáním. V posledních letech byl zapůjčen na faru v Poličce, kde byl každoročně vystavován na výstavě betlémů ale jen po částech, nikdy ne celý. Po vrácení v roce 2008 a mém převzetí stavíme betlém každý druhý rok, “ Jan Andrle, současný majitel.

Mimo jiné můžete na výstavě obdivovat grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky Jarmily Janků. Sběratelka svou rozsáhlou kolekci, více než 100 autorů, doplňuje již třicet let. Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce a to malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů. „Snad někteří vnímaví návštěvníci se zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru, “ uvádí Jarmila Janků.

Součástí vánoční výstavy a času adventu jsou i dílničky pro malé i velké návštěvníky. V sobotu 3. 12. 2016 od 13:00 – 15:00 hod. se v betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod vašima rukama promění dřevěné lékařské špachtle. Oděv postavičkám můžete vyrobit z látek či dřevěných dýh nebo jej namalujete. Betlém je možné zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna, kde se z něj stane krásná vánoční dekorace nebo i dárek pro naše blízké.


Další dílna se bude konat v sobotu 10. 12. 2016 opět v čase 13:00 – 15:00 hod. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a drobné pečivo na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům. Na vrkoč, a to je důležité, si s sebou přineste hrneček nebo květináč. Výsledný zápich na stůl bude vypadat jako pestrá kytice. Oproti tomu je polaz podstropní závěs, který symbolizuje sluneční kouli se spoustou paprsků. Jeho příprava trvá asi 1,5 hodiny. Cena obou dílniček je 40,- Kč a součástí je návštěva vánoční výstavy, “ informuje kurátorka akcí a výstavy betlému Stanislava Cafourková.
Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017.

Navštívit jí můžete i během vánočních svátků. Více na www.cbmpolicka.cz.

Pořadatel akce

muzeum

Polička
okres Svitavy, Pardubický kraj

Místa v okolí:
[6.5 km] Sebranice
[9.1 km] Jimramov
[11.0 km] Bystré u Poličky
[12.6 km] Sněžné
[13.9 km] Svojanov (hrad)
[14.0 km] Dalečín
[14.3 km] Křižánky
[15.1 km] Svitavy
[17.9 km] Litomyšl
[18.0 km] Vojtěchov
[18.1 km] Litomyšl (zámek)
kliknutím zobrazíte polohu na Mapy.cz
oficiální web
Mapy.cz
Google Maps
Wikipedia

Inzerce

Náhodné video