sobota 27. 4. 2019 (9:00) – neděle 1. 9. 2019 (0:00) tuto akci již nestihnete
Hravou formou poznáte knihy, které ve svém ateliéru vytvořila tato sympatická autorka, na kterou se společně můžeme těšit na vernisáži v sobotu 27. 4. 2019 v Poličce. Prosíme, dle počasí zvolte vhodné a především chutné ponožky pro naše Lichožrouty.
„Letošní ilustrátorská scéna, která je již v galerijních prostorách radnice tradicí, představí českou režisérku, ilustrátorku a výtvarnici animovaných filmů, které se dostaly na řadu světových festivalů animované tvorby. Například vytvořila svou autorskou knihu a posléze večerníček O Kanafáskovi, zpracovala ilustrace ke knihám od J. K. Rowlingové – Harry Potter I. až IV. Spolupracovala s Pavlem Šrutem na řadě knih – Pavouček Pája, Veliký tůdle, Verunka a kokosový dědek, Příšerky a příšeři a samozřejmě nesmíme opomenout tolik známé Lichožrouty. Ti vznikli nejdříve v knižní podobě a posléze byl vytvořen celovečerní film, který získal ocenění nejen u nás. Ilustrovala pro děti více než 30 knih a získala desítky ocenění, “ uvádí kurátorka výstavy MgA. Jana Vlčková.
“Výstava jako již tradičně, bude zaměřena především na hravém poznání světa ilustrace této autorky. Dozvíte se kdo je Vombat Jirka a čím je tento savec tak výjimečný. Poznáte svět malých stvořeníček nacházející se v každé domácnosti, ve které se ztrácejí ponožky, zapojíte se do návrhů nových vzorů ponožek, vyzkoušíte Kanafáska jak šikovnou uspávací peřinou je a shlédnete „nebe“ plné knih, “ dodává.
Výstava přiblíží průřez její ilustrační a animační tvorby z posledních let. Ta má dvě stěžejní části, které jsou si rovnocenné a vzájemně se ovlivňují. První z nich je tvorba animovaných filmů, kterou vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a tou druhou je ilustrování knih pro děti. Autorka se ilustrační práci začala věnovat v polovině 90. let.
Galina Miklínová není ilustrátorka běžných pohádkových příběhů, nenajdeme u ní klasické princezny, ani rytíře ve zbroji. Zato je dokonalou realizátorkou příběhů s vtipem a nadsázkou a má dar přenést se do říše dětských snů a fantazie. Našla se ve vizuálním dotváření textů, které s sebou nesou typický Šrutův humor a jejich četba potěší i dospělého čtenáře.
“Když jsem se s Galinou před deseti lety setkal při práci na naší první společné knize Pavouček Pája, na jedné schůzce se zula. A měla děravou ponožku! Prostě jí koukal palec. Slečna nehnula brvou a suverénně mi vysvětlila, že se nevyplatí ji zašívat, protože jí se ta druhá ponožka z čerstvě zašitého páru beztak vždycky ztratí. Tehdy jsem o existenci lichožroutů neměl ani tušení, ale tak mě to okouzlilo, že jsem Galině nabídl k ilustrování své dětské básničky, ” úsměvná vzpomínka Pavla Šruta na jejich první setkání. (zdroj Reflex. cz)