úterý 26. 4. 2022 (10:00 – 18:00) tuto akci již nestihnete
Výstava představí architekta Josefa Gočára a továrníka Josefa Binka z Krucemburku nejen ve vztahu stavebník – stavitel, ale poukáže i na jejich rodinné sepětí. To má překvapivě své počátky na zámeckém pivovaru v Pardubicích. Josef Gočár, sám z pivovarnické rodiny, a bratři Binkovi si vzali za ženy Terezii, Marii a Antonii Chladovy, dcery nájemce zámeckého pivovaru. Právě v jeho bývalých prostorách výstava proběhne. Zakázka na vilu Josefa Binka, koželuha v Krucemburku, je Gočárovou první příležitostí realizovat samostatnou stavbu. Cesty Josefa Binka a Josefa Gočára se však protnou i v pozdějších letech. Josef Binko, autor ikonického portrétu Josefa Gočára, se za první světové války stará se o Gočárovy Pražské umělecké dílny a při rozkvětu první republiky se setkají při stavbě koželužské školy v Hradci Králové. Představen bude i materiál kůže a koželužství, které mělo v rodině tradici již od 17. století a stalo se jakousi „hnací silou“ k realizaci uměleckých zakázek rodiny Binkových.
Výstava odhalí unikátní exponáty z dosud nepřístupných rodinných archivů a nabídne interaktivní zážitek. Návštěvník bude moci pocítit atmosféru a život na počátku 20. století na vlastní kůži!
Výstava je součástí cyklu výstav, které ve třech českých a jedné slovenské instituci ohledávají téma vztahu průmyslu a umění v první polovině 20. století na půdorysu prolínání se životních příběhů významných umělců a jejich podporovatelů z řad předních průmyslníků. Ve spolupráci ji připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.
Výstavní sály - budova čp. 2