přednášky | přidáno pořadatelem akcí
Národní památkový ústavpondělí 3. 6. 2024 (16:00 – 17:45) tuto akci již nestihnete
V pondělí 3. června 2024 se od 16 hod. uskuteční
sedmá z přednášek jarního bloku přednáškového cyklu NPÚ, ÚOP v Plzni
Minulostí kolem nás
Cisterciácká krajina plaského kláštera a její sídelní zázemí.
Přednášet budou doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph. D. – Mgr. Martin Janovský, Ph. D. – Mgr. Ondřej Malina, Ph. D.
Zázemí cisterciáckého kláštera Plasy pohledem archeologie. Vyhodnocení dat leteckého laserového skenování a geochemické analýzy umožnily lépe poznat sídelní vývoj již dávno zaniklého dvora Třebokov. Pozornost bude věnována i dalším sídlům v okolí, která patřila k majetkům plaských cisterciáků.
Doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph. D. je ředitelem Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se středověkou společností, ekonomikou nebo vazbou archeologických a toponomastických dat zejména v oblasti časného slovansko- německého jazykového kontaktu (Germania Slavica, Bavaria Slavica). Výzkum středověkého osídlení a zaniklých vsí propojuje s obecnými otázkami sociální mobility, migrace a komercionalizace rolnictva nebo interakce mezi městem a jeho zázemím. Věnuje se i vztahu mezi agrárními institucemi, sociálním uspořádáním a sídelními formami.
Mgr. Martin Janovský, Ph. D. působí na Ústavu pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Věnuje se environmentální archeologii pravěkých a středověkých půd v sídelním kontextu v České republice a v Izraeli jako geoarcheolog.
Mgr. Ondřej Malina, Ph. D. pracuje jako editor geografických informačních systémů v NPÚ, ÚOP v Lokti. Věnuje se montánní archeologii, vývoji středověkého osídlení a historické geografii. Při studiu zaniklých středověkých vsí se zabývá využitím dat leteckého laserového skenování pro nalezení, dokumentaci a vyhodnocení plužiny.
Plakát ke stažení