sobota 6. 2. 2016 (9:00) – neděle 10. 4. 2016 (16:00) tuto akci již nestihnete
Výstava Příběhy Romů vzešla ze spolupráce s Pontopolis z. s. a Muzeem romské kultury, s. p. o. v Brně, jejichž společným posláním je přinášet osvětu, porozumění a pochopení odlišných kultur a pomoci tak ke vzájemné toleranci. Tomu by chtěla přispět rovněž připravovaná výstava, která bude ve výstavních sálech Centra B. Martinů k vidění do 10. 4. 2016.
Vernisáž výstavy putovní verze stálé expozice Příběhy Romů se koná v sobotu 6. 2. od 14:00 hod. ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů. Úvodní slovo pronese ředitelka Muzea romské kultury, s. p. o. paní PhDr. Jana Horváthová. Na vernisáži také vystoupí členové Světélka z. s. s romským etnickým souborem Sovnakune čhave pod vedením paní Heleny Kramčaninové z Vysokého Mýta a soubor Loli Ruža pod vedením Ivana Červeňáka z Luže s širokým repertoárem romských písní a tanců.
Výstava je rozdělena do tří tematicky provázaných celků. Romské dějiny a kulturu od svých počátků po současnost prezentuje panelová výstava Příběh Romů, která je putovní verzí stejnojmenné stálé expozice Muzea romské kultury, s. p. o. v Brně. Druhá část výstavy nás přenese do současnosti. Fotografie Petra Kadlece, Jana Langera a Oto Bundy nám zprostředkují současnou situaci Romů ve vyloučených lokalitách v Čechách a na Slovensku. Třetí část je výběrem portrétů z fotografické výstavy Roma Rising – Romské obrození, která představuje české občany – Romy, jimž se podařilo prosadit v majoritní společnosti. Autorem portrétů je americký fotograf Chad Evans Wyatt.
Putovní verze stálé expozice Příběh Romů ve svém úvodu přibližuje pravlast Romů – Indii a dále nastiňuje historický příchod Romů do Evropy. Obeznamuje s historickým procesem usazování Romů na našem území a pojednává o osudech Romů za druhé světové války a zaměřuje se rovněž na poválečné dějiny Romů v Československu do roku 1989.
Na pozadí těchto historických událostí jsou představeny doklady hmotné i nehmotné kultury, tradic a způsobu života Romů v minulosti a to prostřednictvím trojrozměrných exponátů ze sbírek Muzea romské kultury, s. p. o. Pozornost je věnována tradičním řemeslům a profesím, ve kterých se Romové uplatňovali, a která byla předávána z generace na generaci. Jedná se především o tzv. kovozpracující řemesla (kovářství, kotlářství, zvonařství), výrobu ze dřeva, proutí, slámy či hlíny. Způsob odívání a zdobení byl specifickým projevem způsobu života a kultury Romů, a proto má na výstavě nezastupitelné místo. Pro nomádský způsob života byl typický kočovný vůz, který sloužil k přepravě, bydlení i uložení všeho potřebného, je proto také dominantou celé instalace.
Druhá část výstavy je věnovaná třem autorům, kteří ve svých fotografiích zachycují příběhy a osudy Romů v Čechách a na Slovensku. Zavedou nás do míst, o kterých téměř nikdo nechce vědět a která jsou symbolem sociálního vyloučení, bídy a života bez perspektivy. Současně ale přiblíží hudební projekty spolku MIRET a Idy Kelarové, která se lidem v romských osadách věnuje a podporuje je humanitárně i umělecky.
Poslední část výstavy přináší výběr portrétních fotografií vzniklých v rámci projektu Roma Rising – Romské obrození. Jedná se o umělecké portréty Romů, kteří svým vzděláním, prací, profesionalitou, posláním a životním stylem odporují silně zakořeněným stereotypům a otevírají tím cestu k porozumění a k úspěšnému začlenění romské menšiny do společnosti. Autorem portrétů je americký fotograf Chad Evans Wyatt.